Pamėnkalnio g. 23/5, 01130 Vilnius * Į/k 291906320 * Banko sąskaita: AB SEB Vilniaus bankas LT837044060000279225

Pirmas puslapis
Draugija
Valdyba
Skyriai
Įstatai
Veikla
Leidiniai
Straipsniai
Galerija
Naujienos

 

 

 
 
 
 


Grožį kurti įkvepia darnūs santykiaiVioleta Kuodienė aplinką tvarko dėl savęs ir šeimos, tačiau gauti apdovanojimai įpareigoja atverti kiemo vartelius ir svečiams. Autorės nuotrauka
Violeta ir Petras Kuodžiai už savo sodybos puoselėjimą šiemet pelnė net penkis padėkos raštus.

Gėlynuose skendinti sodyba Biržų rajono Vabalninko seniūnijoje, Gaižiūnų kaime, traukia ne tik vietos žmonių, bet ir pro šalį dviračiais keliaujančių užsienio turistų akį. Į Kuodžių sodybą buvo užsukę anglai, prancūzai. Pernai vieni net įsiprašė nakvoti, pasistatė palapinę.

        Žydi apie trisdešimt rūšių

Spalio pabaigoje apsilankius Gaižiūnuose, Kuodžių sodyboje dar žydėjo rožės, chrizantemos. Tačiau Violeta apgailestavo, kad grožio jau nebelikę – įvairiaspalvių gėlių jūra jau nužydėjusi.
Nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens aštuonių arų kieme įvairiaspalvius žiedus skleidžia apie trisdešimt rūšių gėlių. Po žiemos pirmiausiai pražysta krokai, narcizai. Vasarą kieme karaliauja įvairiausios begonijos – smulkiažiedės, stambiažiedės, svyrančiosios, žydi serenčiai, salvijos, rožės ir daugybė kitų gėlių. Violetai norisi pasisodinti vis naujesnių, kad nepabostų.

Kasmet kieme vietą randa ir nauji medeliai bei krūmeliai. Iš viso jų Kuodžių sodyboje yra apie aštuoniasdešimt. „Užsukus į turgų ar mugę, tenka ir tūkstantį litų palikti. Vis ko nors naujo norisi. Ir Petras paragina“, – apie šeimos pomėgį pasakoja šeimininkė.

Penki apdovanojimai

Violeta aplinką tvarko dėl savęs ir šeimos, tačiau gauti apdovanojimai įpareigoja atverti kiemo vartelius ir svečiams. Nors kartais, laukiant jų, gaištamas laikas, patiriami kiti nepatogumai, bet atsisakyti priimti žmones sodybos šeimininkė sakė negalinti.


Kuodžiai sumaniai suderina ūkinius darbus, tvarką ir grožį. Autorės nuotrauka
Dvi trys padėkos už aplinkos puoselėjimą per metus – įprasta. O šiemet Kuodžiai gavo net penkis apdovanojimus. Violeta ir Petras pelnė pavyzdinės sodybos laurus Biržų rajone, vieną prizinių vietų Panevėžio apskrities konkurse „Gražiausios ir geriausiai tvarkomos ūkininkų sodybos“, taip pat žemės ūkio ministrės Kazimieros Prunskienės, Panevėžio apskrities viršininkės Gemos Umbrasienės, Lietuvai pagražinti draugijos valdybos pirmininko Juozo Dingelio ir rajono valdžios bei bendruomenės padėkos raštus.

        Suderina darbus ir grožį

Užsukę į Violetos ir Petro sodybą, net nesumosi, kad šalia – ūkiniai pastatai. Viskas taip suprojektuota ir sutvarkyta, kad, regis, visų dėmesys skiriamas tik gėlynams ir augalams.
Nuo 1989 metų ūkininkaujantys Kuodžiai sumaniai derina ūkinius darbus, tvarką ir grožį. Biržiečiai dirba per 100 ha žemės, sėja javus, rapsus. Savo reikmėms išsiaugina daržovių, braškių, prižiūri sodą. Anksčiau daržas ir braškių lysvės plytėjo iki pat tvoros. Ilgainiui juos išstūmė gėlynai ir kitokie augalėliai. Ūkininkai neatsisako ir gyvulių bei paukščių. Prisigamina sūrių, sviesto, grietinės. Naminio maisto įdeda ir sostinėje kurtis pradėjusiems vaikams – dukrai Airai ir sūnui Žydrūnui.
Visur suspėjanti Violeta tvirtina, kad gyvenimo džiaugsmą įkvepia darnūs santykiai šeimoje: „Mes kartu ir prie augalų, ir prie ūkio. Jei ilgiau nenuvažiuoju į laukus, Petras kviečia. Taip visur kartu ir kartu“, – vyro palaikymu džiaugiasi moteris.
Violetai glosto širdį, kad jos vyras myli gamtą. Pernai iš pievos parnešė pabaidytos ir į lizdą negrįžusios laukinės anties kiaušinius ir paprašė surasti perekšlę vištą ančiukams išperinti. Išsiritusius laukinius ančiukus prižiūrėjo, lesino.

VL žurnalistė Vida Tavorienė
2008-11-15
Iš www.valstietis.lt
 © Lietuvai pagražinti draugija, 2008 m. lapkričio 25 d..