Pamėnkalnio g. 23/5, 01130 Vilnius * Į/k 291906320 * Banko sąskaita: AB SEB Vilniaus bankas LT837044060000279225

Pirmas puslapis
Draugija
Valdyba
Skyriai
Įstatai
Veikla
Leidiniai
Straipsniai
Galerija
Naujienos

 

 

 
 
 
 Ąžuolo išrauti neleis

Vienybės aikštės projektų svarstymas sudomino ne vien jų autorius. Į Architektų namus vakar sugužėjo miestiečiai, sunerimę dėl aikštėje augančio Vienybės ąžuolo likimo.

Atviro Vienybės aikštės sutvarkymo konkurso sąlygose įrašyta, kad skverelyje netoli K.Donelaičio gatvės augantis ąžuolas turi išlikti. Jį 1931 m. gegužės 16 d. sodino tuometis ministras pirmininkas Juozas Tūbelis, medis pavadintas Vienybės vardu.

Daugumoje iš aštuoniolikos svarstomų konkurso projektų nenumatyta, kad šis Lietuvos istorijai reikšmingas medis įsikomponuotų į naująją aikštę. Diskusijos dalyviai abejojo, ar po Vienybės aikšte kasant požeminę automobilių stovėjimo aikštelę įmanoma išsaugoti bent vieną medį. Dėl to miesto valdžios sumanymas po žeme įkurdinti automobilius kai kam atrodė didelė klaida.

"Jei sunaikinsite ąžuolą, sunaikinsite ir Lietuvą. Mes neleisime ąžuolo išrauti – atsigulsime po juo", – emocingai žadėjo Lietuvai pagražinti draugijos pirmininkas Juozas Dingelis.

Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Dalius Šarakauskas tikino, kad išsaugoti medžius virš požeminio garažo įmanoma, tačiau tai nemažai kainuotų.
Profesorius Algimantas Miškinis atkreipė dėmesį, kad šioje aikštėje saugotinas ne tik ąžuolas, bet ir ankstesnių autorių suformuota erdvė, proporcijos.

"Kuo mažiau pakeitimų darysime, tuo mažiau aikštei pakenksime. Įvažos į požeminį garažą bus pakankama invazija. Reikia sukurti tik būtinus papildomus elementus ir panaikinti tuos, kurie kenkia aikštės vientisumui", – komentavo A.Miškinis.

Vienas iš trijų konkurso recenzentų – profesorius Vladas Stauskas kartu su architektu Algimantu Sprindžiu ir kitais bendraautoriais 1975 m. projektavo šią aikštę, tuomet vadintą J.Janonio vardu. Ji vadinama vienu reikšmingiausių XX amžiaus Kauno miesto centro architektūrinių ansamblių. V.Stausko nuomone, geriau po žeme sutalpinti mažiau automobilių, bet išsaugoti aikštėje augančius medžius.

Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio vedėja Irena Vaškelienė priekaištavo konkurso rengėjams, kad jos atstovaujamoje institucijoje sąlygų neprašyta – būtų buvę nustatyti saugotini aikštės elementai. I.Vaškelienės teigimu, aikštė yra miesto centro kompozicijos ašis, tačiau dabar paveldosaugos aspektu konkurso darbų vertinti negalima.

Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos atstovas atkreipė dėmesį į požeminių vandenų problemą. Esą po žeme įrengus požeminę stovėjimo aikštelę, iš Žaliakalnio šlaitų atitekantys gruntiniai vandenys nežinia kur nutekės, pasekmės gali būti neprognozuojamos.

Konkurso rezultatus komisija paskelbs pirmadienį.


Vereta Rupeikaitė

2008-11-15
Iš "Kauno diena"
 
 © Lietuvai pagražinti draugija, 2008 m. lapkričio 20 d.